Проект «Покращення безпеки продовольчого харчування і доступу до базових потреб в постраждалих від конфлікту районах Східної України поряд з лінією розмежування»

В даний час ГО «Країна вільних людей» реалізовує проект «Поліпшення безпеки продовольчого харчування і доступу до базових потреб в постраждалих від конфлікту районах Східної України поряд з лінією розмежування» в рамках фінансування Акції «Папа для України».

Це другий подібний проект, який фінансується в рамках Акції.

Мета його полягає в допомозі людям, які проживають на відстані 10 - 12 кілометрів від лінії розмежування. Допомогу планується надати 5350 вразливим сім'ям для придбання продуктів харчування і непродовольчих товарів.

Спеціально для проекту IT-компанією була адаптована бонусна система електронних ваучерів, що дозволяє зручно адмініструвати процес покупки і продажу товарів. Проект охоплює такі вразливі цільові групи, як багатодітні сім'ї, пенсіонери, люди з обмеженими можливостями та інші. Для багатьох з них ця допомога є просто необхідною в існуючих умовах воєнного конфлікту, економічної кризи і загального занепаду регіону. Слід зауважити, що сама система і комп'ютерна програма електронних ваучерів є досить простою, зручною у використанні і вимагає мінімум витрат від власника місцевого магазину на прифронтовій території і не багато зусиль покупця.

Для того, щоб зробити покупку, покупцеві необхідний тільки телефон, куди приходять смс-оповіщення про нарахування ваучерів з певною сумою на рахунку. Далі, людина відвідує магазин, вибирає будь-які необхідні йому товари, які є в наявності в магазині або просить продавця привезти йому певні товари «під замовлення» на суму свого ваучера. Потім спеціально навчений продавець, у якого вже є на його робочому місці комп'ютер зі спеціальною програмою, проводить покупку за ваучер. І після цього на телефон покупцеві приходить код, який використовується для підтвердження покупки на певну суму. Продавець, в свою чергу, за допомогою комп'ютера вводить цю комбінацію чисел в систему і таким чином здійснюється купівля. Для персоналу магазинів на початку проекту проводилося спеціальне навчання, де вони отримали весь необхідний інструктаж, як працювати в системі і взаємодіяти з покупцем, який має ваучер, і саму програму, відповідно.

Кожна з 5350 сімей отримала електронний ваучер на суму 1470 грн, який вони можуть витратити за зручний для них кількість покупок на протязі 1,5 місяців на будь-які продукти харчування і непродовольчі товари, крім алкоголю і сигарет.

Завдяки такому гнучкому і орієнтованому на індивідуальні потреби підходу, у кожного покупця, який потрапив під категорію реалізації проекту, є можливість вибрати необхідний йому в цей момент товар або зробити запаси. Також величезною перевагою перед попередніми гуманітарними програмами є той факт, що у покупця є можливість придбати свіжі та швидкопсувні продукти (такі, як м'ясо, риба, овочі і фрукти, молочні продукти, шоколад, і інші солодощі). Як відзначали бенефіціари проекту - отримувачі таких ваучерів - для них це шанс купити для себе, своєї сім'ї ті продукти, які до цього вони не могли собі дозволити або купували вкрай рідко - і тим самим урізноманітнити свій раціон поживною їжею, а також трохи побалувати дітей смачними солодощами та кондитерськими виробами.

Крім провізії, у людей є можливість купити непродовольчі товари, в яких вони так довго потребували. З прикладів продавці і власники відзначали, що попитом користуються електротовари (чайники, розетки), побутова хімія, приналежності для дітей, ковдри, подушки. Такий підхід дає можливість людям, які перебувають у важких життєвих обставинах, поліпшити якість свого життя, заповнити свої базові потреби в комфорті, чистоті, придбати витратні товари першої необхідності, такі, як памперси, дитяче харчування, засоби для догляду за собою і домом, і багато інше.

Слід зазначити, що такий орієнтований на покупця підхід, виявляється не менш вигідним і важливим для місцевого дрібного бізнесу, який в ці складні часи переживає не найпростіші свої етапи. Так, поблизу лінії розмежування, на протязі військового конфлікту були закриті велика кількість магазинів і торгових точок, які просто не змогли існувати в нинішній економічній ситуації. Пошкодження великої кількості інфраструктурних об'єктів, спад попиту на продукцію, зменшення кількості населення і загальне збіднення послужило фактором, що впливає на масове закриття торгових майданчиків і магазинів. Дана програма через впровадження такого роду ваучерної системи і співпраці саме з місцевими магазинами служить підтримкою, і навіть відкриває нові можливості для розвитку. Деякі власники магазинів за результатами минулого і нинішнього проекту поділилися, що завдяки збільшенню прибутку їм вдалося розширити асортимент товару, відкрити нові відділи, а також провести дрібні ремонтні роботи. Таким чином, можна побачити, що здійснюється допомога не тільки вразливим категоріям, а й вкладені ресурси сягають новими сприятливими змінами, і поліпшеннями.

Ще одним вагомим елементом проекту є впровадження такої моделі допомоги, як «Робота за ваучер».

Дуже багато сімей, які не входять ні в одну пільгову категорію, виявилися на межі виживання і в скрутних економічних умовах: годувальники втратили роботу, дружини сидять у відпустці по догляду за дитиною, сім'я середнього віку з двома дітьми-школярами, і так далі, можна перераховувати цей список. Таким людям буде представлена ​​можливість зробити суспільно - корисну справу і отримати за це зарплату електронним ваучером на покупку продуктів і непродовольчих товарів.

Всього планується залучити 380 бенефіціарів, 60 з яких будуть в якості своєї роботи здійснювати психосоціальну допомогу самотнім людям похилого віку, в більшій мірі не виходять за межі своїх будинків, які мають захворювання. Ця підтримка полягатиме у допомозі самотній літній людині по дому, покупці продуктів, готування їжі, поході в аптеку, вирішенні дрібних посильних побутових питань. Як показала практика і досвід минулого проекту, важливим фактором є також можливість спілкування. І за результатами моніторингу, багато ці соціальні зв'язки зберігаються і після проекту. Не маючи фінансової мотивації після участі в програмі, бенефіціари продовжують спілкування зі своїми підопічними.

Решта 320 учасників напряму «Робота за ваучер» працюватимуть з метою благоустрою населеного пункту, в якому живуть. У всіх містах і селищах є безліч об'єктів, які потребують ремонту, відновлення, прибирання, але коштів місцевого бюджету не вистачає на те, щоб залучити персонал для цієї роботи. Таким чином, через участь в програмі, учасники проекту зможуть отримати додаткову можливість заробітку і внести вклад в розвиток простору навколо себе.

Кожен бенефіціар «Роботи за ваучер» братиме участь в 2-х турах робіт, за кожен з яких отримає по 1 ваучеру на суму 1440 грн.

Даний проект включає в себе комплексний підхід з надання гуманітарної допомоги та дає можливість охопити кілька секторів, які складаються в єдину систему економічних, соціальних відносин і взаємодії. Ефективними і дієвими стають стратегії, що включають не тільки стандартну допомогу продуктами, товарами, а мають і інші цілі, які є двигуном розвитку регіону, і опорою для багатьох людей, які її потребують.